Реалізація програми «Доступні ліки» в місті Авдіївка.

З квітня 2017 року в Україні запроваджено програму «Доступні ліки». В м.Авдіївка вона запрацювала трохи пізніше, після надходження до міста державних коштів. Ці кошти призначені для відшкодування вартості препаратів, які потребують диспансерні хворі трьох категорій: на бронхіальну астму, цукровий діабет 2 типу та на серцево-судинні захворювання. У переліку було 23 назви лікарських засобів (3 січня 2018 року вони будуть доповнені ще двома діючими речовинами: лозартан та глібенкламід). Рецепти для них виписують у Авдіївському ЦПМСД усі без винятку сімейні лікарі.

За 2017 рік Авдіївка отримала 574,3 тис.грн. на реалізацію цієї програми. Цю суму розподілено пропорційно на всі місяці по 71,8 тис.грн.

За 2017 рік до сімейних лікарів звернулося 3854 хворих для яких виписано 12766 рецептів. Отоварено аптекою «Добрі ліки» 10 тис. рецептів.

У м.Авдіївка працює одна аптека, яка відпускає ліки за даною програмою. Нагадуємо механізм отримання ліків за цією програмою. Пацієнт, який перебуває на диспансерному обліку з вищевказаних хвороб, приходить до сімейного лікаря, отримує рецепт, в якому вказано діючу речовину (назва ліків може бути різною в залежності від фірми-виробника). Цей рецепт можна реалізувати в місячний термін та вибрати з наявних в аптеці «програмних» ліків бажані. Звісно, ціна може бути різною, і у деяких випадках (наприклад, ліки імпортні) пацієнт має доплатити частину коштів.

Але зачасту ці ліки безкоштовні. Якщо хворий не перебуває на диспансерному обліку, чи звернувся вперше він теж має право скористуватися послугами програми, але спочатку йому треба звернутися до лікаря, поставити правильний діагноз. Потім лікар вже вирішує питання лікування та обліку.

Ознайомитися з переліком «Доступних ліків» можна на інформаційних стендах в лікувальних закладах, в аптеці та в мережі інтернет.

Що робити, коли в аптеці немає перерахованих ліків? У випадках, якщо в аптеці закінчилися вище зазначені ліки, МОЗ пропонує зачекати поки ліки надійдуть в аптеку. Також пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю. Найдешевші ліки ви отримаєте безкоштовно, за дорожчі треба доплатити.

Чи можна отримати перераховані ліки без рецепта? Безкоштовно не можна. Якщо у вас немає рецепта, ви можете придбати ліки за свій рахунок в будь-якій іншій аптеці. Але в такому випадку аптека не має підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою. Мета цієї програми допомогти важкохворим українцям з серцево-судинними захворюваннями,бронхіальною астмою та цукровим діабетом, які відмовляються від лікування через брак коштів. Пріоритетність надали лікуванню цих хворих, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнтів та ефективно лікуються на амбулаторному рівні. В 2018 році МОЗ України планує розширити програму «Доступні ліки». Так пропонується доповнити програму трьома повними нозологіями, а саме «Хронічні захворювання шлунку та дванадцятипалої кишки», «Депресії та депресивний синдром», «Профілактика та лікування анемії в першому триместрі вагітності. Для уточнення цієї інформації зверніться до свого сімейного лікаря.