Як і які препарати українці можуть отримати безкоштовно

З 1 квітня в Україні стартувала урядова програма «Доступні ліки». Про це повідомили в Міністерстві охорони здоров’я.

Безкоштовні препарати можуть отримати пацієнти, які хворіють на серцево-судинні захворювання, діабет ІІ типу та бронхіальну астму. Ці захворювання найбільш поширені в Україні і найчастіше спричиняють виникнення інвалідності та смертності. Тому уряд надав пріоритет у їх безкоштовному лікуванні. Реєстр препаратів, які підлягають відшкодуванню, можна переглянути на сайті МОЗ https://goo.gl/lG6NRM.

Як пацієнт може отримати ліки за програмою «Доступні ліки»?

1. Згідно інформації МОЗ України, в першу чергу, лікар виписує пацієнту рецепт на лікарський засіб вказуючи непатентовану назву (МНН) (діючу речовину ліків).

За цією адресою можна завантажити зразок правильно виписаного рецепта https://drive.google.com/file/d/0BwMIN7nHqX2LWTdxOV83Si1PV1U/view

Без рецепта ліки за програмою «Доступні ліки» отримати не можливо.

На кожну призначену лікарем МНН має бути виписаний окремий рецепт.

2. З цим рецептом пацієнт іде до аптечного закладу, що бере участь у програмі “Доступні ліки”.

Як це працює? МОЗ наводить приклад.

Після візиту лікаря, пацієнт отримав рецепт на лікарський засіб з діючою речовиною “Бісопролол” 5 мг, 30 таблеток. В аптеці пацієнту пропонують декілька торгових марок, які містять МНН “Бісопролол”. Пацієнт вирішує, яку торгову марку придбати: ТМ1, ТМ2, ТМ3, ін.

Якщо, наприклад, ТМ2 – визначений, як лікарський засіб з найменшою вартістю, тоді пацієнт отримає його безкоштовно. А за ТМ3 пацієнту доведеться доплатити – фактично різницю між ціною ТМ1 та ТМ3.

Якщо ТМ1 не підпадає під програму «Доступні ліки», тому що його ціна за добову дозу перевищує максимально дозволену Реєстром гранично оптово-відпускних цін (3,33 грн за дозу). Вартість цих ліків держава не відшкодовує.

У випадку, якщо в аптеці закінчились безкоштовні ліки, МОЗ передбачені такі дії:

1. Пацієнт може зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку.

2. Пацієнт може звернутись в іншу аптеку.

3. Пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю.

Перелік аптек, з якими медзаклади уклали договори, можна дізнатися у свого лікаря, або на сайтах департаменту охорони здоров’я ДонОДА та Міністерства.

МОЗ порівняло ціни на аналогічні ліки у 5 сусідніх країнах. На основі середнього значення встановлена гранична ціна на препарати в Україні та ціна, яку відшкодовує держава. Якщо пацієнт бажає придбати дорожчий препарат – сплачує різницю.

- Торгова назва лікарського засобу

- Правильно виписаний рецепт