ДПРЗ-15 нагадує про вибухонебезпечні предмети та правила поведінки при їх виявлені

Вибухонебезпечні предмети, що залишилися після війни, можна знайти у водоймах, у лісі, у полі, на городі, у руїнах буді­вель, під час розкопок. Найчастіше їх знаходять у місцях колишніх бойових дій. Земля приховує багато небезпечних знахідок, на які можна натра­пити й стати їх жертвами, навіть не підозрюючи про це. Ніхто не може гарантувати, що в землі під багаттям, розведеним на лісовій галявині, не при­ховані снаряди часів війни.

Вибухонебезпечні предмети становлять смер­тельну загрозу. До них належать: артилерійські снаряди, реактивні та інженерні міни, авіабомби, детонатори, ручні гранати, набої різних видів. Усі вони містять вибухові речовини й можуть ви­бухнути від удару, тертя, струсу або інших меха­нічних дій.

Навіть після тривалого перебування у воді або землі ці речовини не втрачають здатності вибухати, спричиняючи смерть чи каліцтво.

Зовнішній вигляд боєприпасів від тривалого перебування в ґрунті або у воді значно змінюється: під впливом вологи вони деформуються, іржавіють і від найменшого дотику можуть вибухнути. Ця зброя може розірватися в руці. Відомо чимало випадків, коли хлопці, не підозрюючи про небезпеку, гралися знайденими предметами.

Гра з вибухонебезпечними предметами загрожує втратою здоров'я не лише тому, хто вирішив погратися, але й товаришеві, який перебуває поруч.

Запам'ятайте!

У разі виявлення незнайомих предметів або схожих на вибухонебезпечні:

1. У жодному разі не можна наближатися до предмета, торкатися знахідок власноруч і до­зволяти це робити іншим.

2. Про знайдені підозрілі предмети слід негайно повідомити дорослих (ДСНС, у школі, міліції, найближчій установі).

3. Не можна розпалювати багаття поблизу зна­хідки.

4. Не можна розряджати, кидати, ударяти по ньому.

5. Приносити предмет додому, у табір або у школу.

6. Слід запам'ятати дорогу до того місця, де бу­ла виявлена знахідка, й поставити застереж­ний знак.

Пам'ятайте, що знешкоджувати вибухонебез­печні предмети мають лише спеціально підготов­лені фахівці піротехнічних груп, які пройшли фа­хову підготовку та мають навички роботи з «від­лунням війни». При виявлені ВНП телефонуйте «101».

                                                         ДПРЗ-15 ГУДСНС України у Донецькій області