ДПРЗ-15 ГУ ДСНС України в Донецькій області інформує

В одному з приватних будинків Бердичева загинуло 8 чоловік. Як стало відомо, увагу на те, що ніхто з сім’ї другу добу не виходить з квартири, звернула сусідка. Вона також відчула з квартири неприємний запах.

Прес-секретар поліції Житомирської області Алла Ващенко повідомила, що виклик надійшов приблизно 19:30, 5 березня. "На цей момент загибель 8 чоловік вже встановлений факт, на місці працює слідчо-оперативні групи ГУ НП Житомирської області та Бердичівського відділу поліції", - підтвердила Ващенко. Згідно встановленій інформації, в квартирі були знайдені тіла мужа і жени, власників житла, двох їхніх дітей, 1990 р.н. та 1997 р.н., двох онуків - хлопчику було три роки, дівчині в березні виповнився б рік. Крім них, серед загиблих також дівчина сина власника квартири та сусідка, яка, по попередній версії, зайшла до них по своїм справам. Попередньо причиною загибелі людей називається отруєння чадним газом. Поліція також встановила, що в домі працювало пічне опалення, а в квартирі знаходилася розпечена плита. Передбачається, що саме вона стала джерелом чадного газу в приміщені.

ДПРЗ-15 ГУ ДСНС України в Донецькій області нагадує:

Чадний газ отруйний, легший за повітря, безбарвний, позбавлений запаху і може вбити людину упродовж декількох хвилин.

Він є одним з найбільш токсичних компонентів продуктів горіння, який входить до складу диму, і виділяється при тлінні та горінні майже всіх горючих речовин і матеріалів. Крім того, він утворюється і тоді, коли двоокис вуглецю, продукт повного згорання палива, відновлюється розжареним вугіллям. У невеликих кількостях він, навіть, утворюється в організмі людини. Напевно тому, постраждалий, не маючи опору, коли оксид вуглецю вже у великих дозах попадає в організм через легені, ніби відкриває “обійми” назустріч йому. Це може статися в побуті, в котельних, газогенераторних, доменних, мартенівських і ливарних цехах, у вугільних шахтах, у транспортних засобах при включеному двигуні, кабінах літаків, гаражах, у хімічній промисловості під час синтезу деяких речовин, тощо. Підступність чадного газу проявляється у тому, що він легко проходить через бар’єр легень, попадаючи в кров, знову ж таки, легко вступає в контакт з білком червонокрівців гемоглобіном. Феномен полягає в тому, що окис вуглецю в 300 разів швидше може зв’язуватися з гемоглобіном в порівнянні з киснем, витісняючи останній і утворюючи досить стійку сполуку – карбоксигемоглобін. Кров при цьому втрачає здатність переносити і правильно використовувати кисень, що пошкоджує мозок та інші органи. В результаті спричиняється кисневе голодування організму в цілому, що приводить до летального наслідку.

Ознаки отруєння.

Поява перших ознак та ступінь тяжкості отруєння оксидом вуглецю залежить від кількості газу в атмосфері, в якому знаходиться постраждалий. Крім того на це впливає час контакту з загазованою атмосферою, а також умови, при яких виникає отруєння. Невеликі його дози викликають запаморочення, головний біль (ніби “обруч” на голові), послаблення пам’яті, уваги, головокружіння, відчуття втоми і вповільнення реакції постраждалого. Крім того, виникає відчуття тяжкості та пульсація в голові; потемніння та мерехтіння “мушок” в очах, шум у вухах. У подальшому виникає почервоніння обличчя, серцебиття, дрижання, слабкість, нудота і блювання. При тяжких отруєннях приєднується м’язова слабість, дихання стає поверхневим, пульс стає частим, зіниці розширюються. Виникає сплутаність свідомості, наростаюча сонливість змінюється втратою свідомості. В умовах м’язового розслаблення виникає мимовільне випорожнення кишечнику і сечового міхура. Обличчя набуває блідо-синюшного забарвлення. При явищах пригнічення серцевої діяльності, дихання, виникнення судом може настати смерть.

Перша допомога при отруєнні.

Перша допомога при підозрі на отруєння чадним газом має надаватися якомога раніше: надягання фільтруючого протигаза з гопкалітовим патроном чи промислового фільтруючого протигаза з коробкою марки “СО” або “М” (в умовах виробництва); постраждалого необхідно негайно винести із загазованого приміщення на свіже повітря; розстебнути верхній одяг, брюки, комір сорочки, у жінок – бюстгальтер, зняти ремінь. Завдання цих дій – ліквідувати перешкоди до вільного дихання.

Першу допомогу при на отруєнні чадним газом потрібно надавати потерпілому негайно.

Декілька разів бризнути холодною водою на обличчя та грудну клітку. Дати до носу ватку з нашатирним спиртом з метою стимуляції дихальних рухів. При можливості дати подихати киснем. Гаряче пиття, зігрівання. Викликати лікаря. За відсутності дихання – розпочати штучне дихання «рот до роту». Сучасний рівень кваліфікованої медичної допомоги дає змогу вивести більшість постраждалих із стану отруєння.

Основний метод лікування отруєних чадним газом – гіпербарична оксигенація. При цій методиці в організм постраждалого подається кисень під тиском, що сприяє розриву СО з гемоглобіном. Тим самим відновлюються природні механізми транспортування кисню, ліквідовується кисневе голодування, зникають явища інтоксикації.

ДПРЗ-15 ГУ ДСНС України
у Донецькій області