За матеріалами робочої наради: в Авдіївці вирішили не скасовувати пільговий проїзд у транспорті.

23.04.2018, у військово-цивільній адміністрації міста Авдіївка, під головуванням керівника -  полковника Малихіна П.В.,  відбулась робоча нарада з питання розгляду  основних положень  постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 №197 «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати  проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських і міжміських маршрутах» та опрацювання певної стратегії, пов’язаної з її виконанням.

Постановою Уряду передбачається можливість запровадження у містах заміни натуральних пільг грошовими компенсаціями. Тобто, люди, замість безкоштовних послуг, можуть отримати гроші, якими розплатяться за отримані послуги.

Замість права на неоплачуваний проїзд людина з пільгами отримуватиме щомісяця грошовий еквівалент - 30 поїздок за середньою вартістю проїзду в міському комунальному транспорті Донецької області. Розмір щомісячної виплати протягом двох місяців від дня набуття чинності постановою має затвердити Донецька обласна державна адміністрація, Донецька обласна військово-цивільна адміністрація.

Фінансування видатків на надання пільг у готівковій формі відбуватиметься з місцевих бюджетів.

Про те, що прийняття рішення залишатиметься виключно за місцевим органом влади, говорив  і Віце-прем'єр-міністр України Павло Розенко: «Рішення про «монетизацію пільг» буде приймати виключно місцевий орган влади. Зважаючи на те, що пільги на транспорт зараз фінансуються з місцевих бюджетів (місцевій владі передали це повноваження в межах реформи децентралізації), Кабінет Міністрів надав право саме місцевим органам вирішувати питання: безготівкова/монетизована форма пільг. Лише тоді, коли місцева рада прийме рішення про «монетизацію», вступає в дію і «Порядок надання пільг у готівковій формі», який був схвалений Урядом». Якщо ж місцева влада вирішує не запроваджувати монетизацію пільг, то вони й далі надаватимуться у безготівковій формі.

Ключовими факторами, які розглядалися, та які є визначними при прийнятті рішення про запровадження або ні в нашому місті готівкової пільги на оплату проїзду визначені:

  1. Забезпечення повної реалізації пільговиками права на безкоштовний проїзд, що виключає обмеження кількістю поїздок та середньою величиною вартості проїзду у комунальному транспорті Донецької області.
  2. Недопущення відмови пенсіонерам у наданні права на безкоштовний проїзд у міському транспорті.
  3. Фінансові можливості міського бюджету.

В нашому місті налічується 8580 громадян, які мають пільги по оплаті проїзду, в тому числі з них 7,5 тисяч осіб - це особи, які досягли пенсійного віку. 

У постанові Уряду перелічені 10 окремих категорій громадян, на яких поширюється дія затвердженого Порядку надання пільг у готівковій формі, серед яких немає пенсіонерів. Право щодо розширення переліку таких осіб на місцевий рівень передано, але це не обов'язкова умова.

Звичайно, прийняття на місцевому рівні рішення щодо надання готівкової пільги всім 8580 особам напряму пов’язано із можливостями міського бюджету. В місяць на такі виплати необхідно буде спрямувати 1,1 млн.грн., але, з початку, треба визначити джерела додаткового надходження коштів до міського бюджету. У цьому році це питання майже неможливо вирішити. Дуже з багатьма викликами стикнулося наше місто за останні роки, дуже багато треба зробити. На додаткові кошти у розмірі майже 9 млн.грн. до кінця року ми не розраховуємо.

Співставлення обсягів проблемних питань з обсягами коштів для їх вирішення, доцільним є продовжити в нашому місті надання пільг по безкоштовному проїзду шляхом того самого «безкоштовного проїзду», витрати від якого можуть бути відшкодовані автоперевізникам в межах діючого порядку.