Безпритульні тварини

Проблема контролю за кількістю безпритульних тварин набуває першочергового значення в плані забезпечення стійкого благополуччя міста.

Поряд з людиною проживає тварина.  Кожна 5 родина має домашню тварину. Враховуючи важку економічну ситуацію і безвідповідальне ставлення власників до домашніх тварин, частина цих тварин поповнює ряди безпритульних тварин в місті. Проблема існує як з домашніми, так і з безпритульними тваринами. Ті і другі при таких умовах несуть загрозу для життя і здоров'я людини:

по-перше, є носіями інфекційних та інвазійних хвороб, спільних для людей і тварин, що погіршує санітарно-епідемічну, епізоотичну ситуацію в місті;

по-друге, вони забруднюють довкілля екскрементами, в яких також містяться збудники хвороб;

по-третє, вони несуть загрозу для здоров'я і життя людини, спричиняючи велику кількість покусів.

Крім того, безпритульні тварини несуть біологічну загрозу довкіллю. Порушується біологічна рівновага в паркових зонах міста.  Такий стан свідчить про те, що проблема контролю за тваринами супроводу та безпритульними тваринами в нашій державі визначається світовою громадою як неефективна.

До недавнього часу механізми, які вирішують проблему, залишалися відстріл чи вилов з подальшим умертвінням, що завжди викликало негативну реакцію з боку захисників тварин. Так, звичайна для міст практика винищення бездомних тварин є абсолютно неефективною і безперспективною, як засіб ліквідації популяції безпритульних тварин. Фундаментальна біологічна властивість саморегулювання популяції забезпечує відновлення її чисельності навіть після масового відстрілу. Вбивство тварин неприйнятне з етичної точки зору і служить джерелом постійного соціального роздратування. Але це не врегулювало чисельність популяції безпритульних собак та не зменшило загрозу поширення інфекцій.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» забороняється застосовувати   негуманні   методи   умертвіння тварин, що   призводять  до  загибелі  від  задушшя,  електричного струму,  больових ін'єкцій,  отруєння,  курареподібних препаратів, перегріву, та інші больові методи. Таким чином, проблема гуманного регулювання чисельності безпритульних тварин є актуальною для міста.

Наразі найгуманніший та найдієвіший спосіб суттєво зменшити кількість безпритульних собак – вакцинація та стерилізація собак. Відповідно до цього методу собакам дають вакцину від сказу на три роки, вакцину від шкідників, а також проводять стерилізацію. Метод стерилізації є гуманним, безболісним та корисним актом заради блага тварин та полегшення життя людей. 

Відлову підлягають всі без винятку безпритульні тварини.
Не підлягають відлову тварини, які раніше були простерилізовані та повернені до попереднього місця мешкання і візуально ідентифіковані.

Ведення масової стерилізації – вакцинації – випуску бездоглядних домашніх тварин у місця проживання, обробку і випуск після відлову тварин необхідно проводити в короткий термін, з метою запобігання заповнення вільного місця новими тваринами. Випуск тварин проводиться після проведення наступних заходів: обробки тварин від зовнішніх і внутрішніх паразитів, вакцинації від інфекційних захворювань спільних для людини і тварин, включаючи сказ собак, стерилізації або кастрації, мічення тваринного (постійного допомогою чіпа, а також за допомогою бирки для візуального розпізнавання оброблених особин) і занесення інформації про тварину у базу даних.

Проте такий спосіб не дає бажаного результату, адже його застосовують несистемно та не у повному обсязі — вуличні собаки розмножуються швидше, аніж їх стерилізуть.

Основним постачальником бездомних та безпритульних домашніх тварин на території міста є власники собак, більша частина яких не дотримується вимог законодавства України, безвідповідально ставиться до змісту своїх вихованців, регулюванню їх народжуваності. Таким чином, кинуті бездомні тварини знаходять на території міста дах і корм, який не складає труднощів витягти з не закриваючих контейнерів для збору сміття, у тому числі харчових відходів. Жалісливі жителі на територіях житлових будинків самі створюють місця для бездомних тварин підгодовують їх, в той час як інші мешканці категорично проти перебування таких тварин на території будинку. 

Таким чином, проблема бездомних тварин є спільною проблемою влади, мешканців міста, громадських організацій. Тому спільні дії  військово-цивільної адміністрації, громадських зоозахисних об'єднань та мешканців міста спрямовані на забезпечення громадської безпеки громадян від нападу безпритульних тварин та поширення інфекційних захворювань, а також морального виховання населення міста.

Повідомляємо, що регулювання чисельності безпритульних тварин на даний час виконується гуманним способом: шляхом відлову та стерилізації тварин з подальшим поверненням їх у звичне місце існування. Таким чином існуюча чисельність собак буде зменшуватися природнім шляхом.

Військово-цивільною адміністрацією міста Авдіївка Донецької області протягом 6 місяців (з серпня 2018 по лютий 2019 року) було проведено ряд засідань комісії з питань поводження з безпритульними тваринами із залученням спеціалістів управління Держпродспоживслужби, головного спеціаліста-землевпорядника, відділу архітектури та містобудування, КП «СЄЗ» Авдіївської міської ради, підрядника, що надає послуги з регулювання чисельності безпритульних тварин у місті - ФОП Красюк О.С., представниками громадських зоозахисних об'єднань, мешканцями міста. На даних засіданнях розглядалося питання можливості будівництва та облаштування притулку для безпритульних тварин.

Заходи з будівництва та облаштування притулків, відповідно до п.49-1 Переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів, затверджених ПКМУ від 17.09.1996 № 1147, відносяться до природоохоронних заходів та можуть фінансуватись за рахунок коштів фондів охорони навколишнього природного середовища.

Заходи з відлову, стерилізації та утримання безпритульних тварин у притулках можуть фінансуватися виключно за рахунок коштів місцевого бюджету.

За попередніми розрахунками фінансові витрати на утримання і стерилізацію тільки 50 безпритульних тварин, а також проведення заходів з відлову, стерилізації та подальшого утримання безпритульних тварин складають близько 3,0 млн. грн. на рік. (без вартості будівництва притулку).

Також, згідно ДБН Б.2.2-12:2018, планування і забудова територій та ветеринарно-санітарних вимог до утримання тварин у притулках – «Пункт тимчасового утримання безпритульних тварин повинен обов’язково мати облаштовані приміщення (з централізованим водопостачанням та водовідведенням, електрозабезпеченням та ін.). Такі пункти розташовують від житлових будинків та будівель іншого призначення на відстані не менше ніж 300 м. Територія притулку має бути огороджена. Площу земельної ділянки, яка необхідна для розміщення пункту тимчасового утримання безпритульних тварин слід визначити із розрахунку 0,015 га на 50 тис.осіб населення але не менше 0,015 га на одну ділянку».  Але проблема в тому, що вільних земель в місті, для розміщення притулку для тварин не має. Межують з нашими землями землі Ясинуватського району. Всі вони мають статус сільськогосподарського призначення. Зміну цільового призначення землі може провести тільки Кабінет Міністрів України.

Таким чином, у період гострої необхідності відновлення пошкоджених житлових будинків, об’єктів соціальної сфери, транспортної інфраструктури утримання притулку для тварин є дуже великим навантаженням для місцевого бюджету.

Однак, робота щодо регулювання чисельності безпритульних тварин в місті проводиться. Так, за даними КП «СЄЗ» Авдіївської міської ради в 2018 році було проведено біостерилізацію 88 тваринам на суму 157,3 тис.грн., на 2019 рік заплановано біостерилізацію 90 тварин на суму 199,0 тис.грн.

Окрім цього, з метою поліпшення стану з тваринами в місті, забезпечення стійкого благополуччя від заразних хвороб, зменшення рівня захворюваності населення, контролю за  санітарно-епідемічною та епізоотичною ситуацією в місті, військово-цивільною адміністрацією міста Авдіївка Донецької області ведуться  переговори з сусідніми містами Покровськ, Мирноград, Костянтинівка, Ясинуватський район з питання часткової участі у фінансуванні створення мобільної групи, яка буде цілорічно моніторити ситуацію та за необхідністю, швидко, виконувати заходи  щодо регулювання чисельності безпритульних тварин у своїх містах та районах.

Таким чином, військово-цивільною адміністрацією міста Авдіївка Донецької області проводяться заходи в межах законодавства України з питань поводження з безпритульними тваринами та захисту тварин від жорстокого поводження. Для отримання достовірної інформації щодо запланованих та проведених заходів з питань регулювання чисельності безпритульних тварин рекомендуємо громадським зоозахисним об'єднанням, представникам преси, активним громадянам міста звертатися безпосередньо до військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області.

 

З повагою, військово-цивільна адміністрація  міста Авдіївка Донецької області