11 квітня – День визволення в'язнів фашистських концтаборів

Однією з найстрашніших сторінок людської історії стала історія фашистських концентраційних таборів. Концтабори не дарма отримали назву таборів смерті, усього через них пройшло близько 20 мільйонів осіб із 30 країн світу, із них близько 12 мільйонів загинули, при цьому кожен п'ятий в'язень був дитиною.

У пам'ять про загиблих і тих, хто вижив, щорічно 11 квітня в усьому світі відзначається Міжнародний день звільнення в'язнів фашистських концтаборів. Ця дата була обрана і затверджена ООН не випадково. Вона була встановлена в пам'ять про інтернаціональне повстання в'язнів концентраційного табору Бухенвальд, що відбулося 11 квітня 1945 року. Міжнародний трибунал в Нюрнберзі у 1946 році визнав, що ув'язнення в неволю мирних громадян іноземних держав, так само як і використання їх праці у примусовому порядку на користь Німеччини, був не тільки військовим злочином гітлерівського режиму, але й злочином проти людяності.

Всього на території Німеччини та окупованих нею країн діяло більше 14 тисяч концтаборів. За визнанням самих есесівців, в’язень, тривалість життя якого в таборі складала менше року, приносив нацистам майже півтори тисячі рейхсмарок чистого прибутку.

Непосильна рабська праця, жахливі умови утримання, побої і знущання з боку наглядачів, ненадання медичної допомоги самим негативним чином позначалися на здоров'я, тривалості їх життя і психо-емоційному стані жертв нацизму.

З моменту закінчення Другої світової війни минуло вже багато років, здається, це було вже дуже давно. Але тільки не для в'язнів, які особисто пройшли крізь жахіття фашистських катівень. Біографії цих людей — це справжні уроки мужності для представників підростаючого покоління. Зберегти пам'ять про них священний обов'язок кожного.