До уваги землевласників та землекористувачів!

На виконання протокольного доручення засідання колегії Донецької обласної державної адміністрації №6/13-20 від 28.05.2020 та листа Міськрайонного управління в Ясинуватському районі та м. Авдіївці Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області від 25.06.2020 №76/110-20 військово-цивільною адміністрацією міста Авдіївка Донецької області проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед власників (користувачів) земельних ділянок право власності (користування) на які виникло до 2004 року, стосовно внесення відомостей про земельні ділянки до Державного земельного кадастру (Національної кадастрової системи) відповідно до Закону України «Про державний земельний кадастр».

Згідно діючого законодавства інформація про всі земельні ділянки, які знаходяться у приватній власності чи користуванні фізичних або юридичних осіб, потребує переведення в електронний вигляд та внесення до Державного реєстру земель.

Стосовно державного акта старого зразка, виданого до 2004 року.

Розділом VII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено, що документи, якими було посвідчено право власності чи користування земельною ділянкою, видані до набуття чинності цим Законом є дійсними. Також земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 р. вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера. У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності).

Розроблення такої документації здійснюється згідно Закону України «Про землеустрій» на платній основі на умовах та в строк, що визначені договором з розробником такої документації.

Кадастровий номер присвоюється в момент державної реєстрації та відкриття Поземельної книги. Державна реєстрація здійснюється за місцем розташування земельної ділянки державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує політику в сфері земельних відносин. На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги (ст.24 ЗУ «Про держаний земельний кадастр»).

Таким чином, будь-які відомості про земельну ділянку з Державного земельного кадастру (витяги з Державного земельного кадастру про об’єкт Державного земельного кадастру, довідки, що містять узагальнену інформацію про землі (території), викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану), копії документів, що створюються під час ведення Державного земельного кадастру, обмеження у використанні, відомості про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок) надаються державними кадастровими реєстраторами лише за наявності у земельної ділянки кадастрового номера.

Тобто, фактично у кожного землевласника або землекористувача, або їх спадкоємців, рано чи пізно виникне необхідність в отриманні довідок або переоформленні правовстановлюючих документів на землю, яке на сьогоднішній день неможливе без наявності кадастрового номера та наявності відомостей про земельну ділянку в Державному реєстрі земель.

Незважаючи на те, що це потребує витрати певних коштів, внесення відомостей про земельну ділянку в Державний реєстр земель несе в собі велику користь для землевласника або землекористувача. Це не тільки можливість отримувати інформацію про земельну ділянку у формі довідок або викопіювань, але й впевненість в тому, що інші землевласники або землекористувачі не порушать межі вашої земельної ділянки, побачивши їх на Публічній кадастровій карті. Крім того, це значно спрощує та прискорює переоформлення правовстановлюючих документів в разі відчуження (продажу або даруванні) земельної ділянки або оформлення спадщини, тому що на реєстрацію земельної ділянки потрібно витрати певний час.

Порядок дій:

1. Звернутися до будь-якої землевпорядної організації або фізичної особи-підприємця, яка (який) має ліцензію на виконання землевпорядних робіт, за виготовленням документації із землеустрою.

2. Виготовлену документацію із землеустрою подати особисто через ЦНАП, або за допомогою розробника документації із землеустрою онлайн на е-сервісі: https://e.land.gov.ua/services на реєстрацію державному кадастровому реєстратору.

3. Звернутися до територіального органу Міністерства юстиції України для державної реєстрації речового права на земельну ділянку (через ЦНАП).

Ця інформація стосується також земельних ділянок органів місцевого самоврядування, органів державної влади, підприємств державної та комунальної форми власності, установ та організацій яким було надано на праві постійного користування земельні ділянки та які посвідчені відповідними Державними актами, але відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру.

В цьому випадку перед зверненням до землевпорядної організації необхідно отримати дозвіл (через ЦНАП) на розробку документації із землеустрою.

Крім того звертаємо особливу увагу власників нерухомого майна, розташованого на землях комунальної власності міста Авдіївка, правовстановлюючі документи на користування землею яких ще не оформлено, щодо необхідності вжиття певних заходів по виготовленню правовстановлюючих документів на користування земельними ділянками.