ТУРБОТА ПРО ПТАХІВ ВЗИМКУ


Усе життя птахів узимку цілковито підпорядковане пошукам їжі, адже світловий день короткий, а втрати сил і енергії значні. Птахи майже весь час тримаються поряд зі своїми кормовими ділянками. Деякі з них, синиці, сойки, горіхівки, ще з осені роблять запаси насіння, ховаючи його під корою, в тріщинах гілок тощо.

Напевно, немає потреби доводити користь підгодівлі птахів, яка взимку є одним із найреальніших шляхів допомоги пернатим.
Зимова підгодівля птахів має корисні наслідки для людини. Наприклад, вона дозволяє відвернути увагу птахів від видзьобування бруньок на плодових деревах. Але найголовніше, служить для приваблення пернатих у місця, де вони можуть принести велику користь у період вигодовування пташенят комахами-шкідниками.
Більшість птахів, які залишаються зимувати, не відлітаючи в теплі краї, добре переносять холод. Справа в тому, що птахів змушує летіти не холод, як думає більшість людей, а голод. В холодну пору під сніговим покривом залишається велика частина раціону птахів. Але з кінця літа і до перших холодів птахи активно накопичують жирок, який всю зиму захищає їх відморозу. Щоб запаси теплого прошарку не скорочувалися, птахам потрібно добре харчуватися.
В зимовий період холоднокровні комахи впадають в сплячку до настання весняного тепла, а так як вони є основним джерелом живлення для більшості птахів, то з настанням холодів їм доводиться перебудовувати свій раціон.
Більшість птахів не заготовляють собі їжу на зиму і шукають його практично постійно, скрізь, де це можливо. На зміну комах приходять ягоди та насіння. Але запаси їжі дуже швидко виснажуються, і вони часто не можуть прогодувати зимуючих птахів. Так взимку гине близько 80% синиць.
Що можна зробити для птахів?
Допомогти птахам дуже просто, для цього потрібно їх підгодовувати, а в іншому вони самі здатні про себе подбати. Людська участь у долі птахів просто життєво необхідно для них.
Чим можна годувати птахів?
Підгодовування птахів – це непроста справа, і не можна бездумно віддавати їм залишки людської їжі.
Це їм може тільки зашкодити.
Справа в тому, що птахам категорично протипоказана солона їжа і та, що містить будь-які приправи до неї. Для підгодівлі чудово підходить звичайний білий хліб в будь-якому його стані: сухарики, крихти, грудочки. Крім того, улюбленими ласощами для пташок є різне необроблене насіння: соняшникове, гарбузове, кавунове, з динь та огірків, пшениця, овес, просо...
Годівничку можна повісити за вікно або на балкон. Якщо є можливість, то непогано кілька годівниць розмістити в зелених зонах населеного пункту. Добре, коли це заняття стане доброю традицією в сім’ях і прищепить дітям почуття відповідальності та навчить їх піклуватися про оточуючих. Підгодівля птахів у поєднанні з прогулянкою буде дуже корисною для здоров’я самих же дітей.
Підсумок
Якими б гарними не були ваші наміри, завжди слід пам’ятати, що з годуванням можна дуже легко перестаратись та зашкодити їм. Якщо годівниця буде постійно повна, то підгодовані птахи будуть менше рухатися в пошуках їжі, харчуючись тільки біля неї. Це призведе до їх хвороби, а можливо і до більш тяжких наслідків. Підгодовувати птахів потрібно систематично з певним періодом. Найкраще висипати трохи корму два рази в день, наприклад, вранці і ввечері, можна і один раз в день. Тоді раціон птахів буде складатися приблизно на одну третину з підгодівлі, і на дві третини з знайденої ними їжі. У цьому випадку ваша турбота дійсно піде їм на користь.