До 100-річчя архівної системи в Україні та 95-річчя архівної системи Донецької області

Сучасний архів – це державна установа, яка здійснює управління архівною справою і діловодством на території міста, головне сховище, що забезпечує гарантоване збереження документів  Національного архівного фонду, головний інформаційний центр з продуктивним використанням архівних документів для вивчення історії, задоволення інформаційних і соціальних потреб, захисту прав громадян.

Документи, які зберігаються в архівному відділі військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області є складовою частиною Національного архівного фонду України.

Згідно рішення Авдіївської міської ради від 20.08.1999 № 201  було створено архівний відділ, який перший в Донецькій області забезпечував зберігання документів з особового складу ліквідованих підприємств, установ та організацій міста.

Рішенням міської ради від 12.06.2003 №4/9-268  архівний відділ (трудовий архів) реорганізовано в архівний відділ Авдіївської міської ради для зберігання документів Національного архівного фонду та документів з кадрових питань (особового складу).

У зв’язку з тимчасовим припиненням діяльності Авдіївської міської ради, керуючись Законом України «Про військово-цивільні адміністрації» у жовтні 2016 року в структурі ВЦА м. Авдіївка Донецької області був утворений  архівний відділ військово-цивільної адміністрації м. Авдіївка Донецької області.

Архівний відділ забезпечує реалізацію державної політики у сфері архівної справи і діловодства на території міста; проводить роботу, спрямовану на забезпечення збереженості документів, створення і удосконалення науково-довідкового апарату,  координує діяльність органів державної влади, підприємств, установ і організацій усіх форм власності з питань архівної справи і діловодства; забезпечує формування Національного архівного фонду документами, що мають місцеве значення; здійснює їх облік та зберігання, зберігає документи ліквідованих підприємств, установ та організацій міста.   На даний час продовжується комплектування відділу документами установ і організацій незалежної України.

Станом на 01.12.2017 року в архівному відділі знаходиться на зберіганні 2437 справ документів НАФ та 5815 справ документів ліквідованих підприємств, установ та організацій міста.

Одним з основних завдань архівного відділу є виконання соціально-правових, тематичних та майнових запитів громадян.

За вісімнадцять років існування,  архівним відділом було видано більше  10 тисяч довідок  щодо  підтвердження трудового стажу і заробітної плати, присвоєння юридичної адреси підприємствам, перейменування вулиць міста, виділення земельних ділянок, документи   про дозвіл на будівництво, добудову, документи відділу містобудування та архітектури, документи про надання житла та інш.

Архівні документи є найважливішим джерелом достовірної інформації  практично про усі можливі аспекти розвитку суспільства.  Особливістю архівного фонду і однією з основних відмінностей його від інших  інформаційних фондів є те, що його об'єм постійно зростає за рахунок нових надходжень, при чому з часом інформаційна, історична і наукова  цінність архівної інформації  не знижується, а, навпаки, постійно зростає. 

З початку проведення АТО на території міста Авдіївка архівний відділ не припиняв своєї діяльності, навпаки це був період дуже напруженої роботи.

Проводилася робота з організаціями, підприємствами міста,  з управлінням пенсійного фонду України в місті Авдіївка,  надавались консультації та довідки для призначення пенсій громадянам.

Все те, що довелося пережити в момент проведення бойових дій дуже страшно. Страшно,  коли чуєш свист  снарядів і не знаєш де цей снаряд впаде. Враховуючі специфіку архівної справи усвідомлюєш всю міру відповідальності покладену  на наші плечі, як людей, які повинні були зберігати історію. І кожен раз, коли розпочинались  обстріли, в голові крутилася думка: «А як там мої документи, хоча б  нічого не постраждало». Не дай Бог пережити кому-небудь такі страшні миті.

Під час обстрілів 26 січня 2015 року будівлю архівного відділу було пошкоджено: повністю вибито скло у вікнах, частково зруйновано систему опалення.  

В цей день проводилася евакуація населення (вивозили дітей з мамами) до міста Покровська. Від’їзд був запланований від будівлі де розташований архів.  В цей час розпочався дуже сильній обстріл. Діти з криками падали на землю, батьки накривали їх собою. Щоб  як-то укритися від обстрілів ми ховали людей у себе в приміщенні. В архіві не було ні опалення, ні світла, ні води. Потім під’їхали автобуси і люди з дітьми виїхали з міста.

2014-2017 роки увійшли в життя архівного відділу, всього міста як роки, прожиті під час надзвичайних випробувань, втрат, болю, зміни кадрів, пошуку нових форм роботи в умовах війни.

В цей складний для міста час, архівний відділ продовжував свою роботу, саме в цей період (2014-2017 роки) до відділу звернулось близько 2000 заявників про надання довідок про підтвердження трудового стажу, довідок про заробітну плату, копій рішення міської ради та інше.

Протягом 3-х років, а саме з початку проведення АТО на території міста Авдіївка, слід зауважити, що архівним відділом самовіддано  збережено документи НАФ і документи ліквідованих підприємств,  не було втрачено чи пошкоджено жодного документа.

У 2017 році за мужність, самовідданість та відповідальне ставлення до виконання посадових обов’язків під час бойових дій колектив архівного відділу ВЦА м. Авдіївка був нагороджений листом вдячності від Державного архіву Донецької області.

Кажуть, що на війні люди вмирають. Але є велика кількість людей, що на війні живуть, кожного дня, звикнувши до вибухів, відсутності світла чи води, можливості загинути кожної миті.

Адже війна не вічна. Вона скоро закінчиться. Ми звичайно не будемо колишніми. Ми вже інші. Перший час будемо боятися кожного шереху, сильного стуку від дверей, шелесту дерев при сильному повітрі, адже так пролітав снаряд над головою. Ми будемо плакати від щастя коли почуємо «Війни в Донбасі більше НІ!». Коли в будинок увійдуть рідні, яких не бачили так довго…

Наше рідне місто вистоїть. Адже це місто сильних, сміливих, працьовитих, відважних і чуйних людей!

Історія пишеться сьогодні, а завтра історики, політики, прості громадяни перегортатимуть пожовклі сторінки документів і це стане можливим завдяки багаторічній кропіткій праці архівістів. Усіх нас об'єднує архів.

Шановні колеги! Прийміть вітання з нагоди  Дня працівників архівних установ! Міцного Вам здоров’я, невичерпної життєвої енергії, великих професійних успіхів і особистого щастя. Нехай кожний новий день приносить Вам радість, нехай мир і добробут панують  у Ваших душах і у Ваших домах.

 

Начальник архівного відділу                                                А.Севрюкова