Особливості оформлення перенесення робочих днів у 2017 році

Наближаються довгоочікувані весняні свята. З метою створення сприятливих умов для проведення святкових і неробочих днів, Кабмін рекомендував перенести деякі вихідні та робочі дні. Розглянемо особливості оформлення такого перенесення

Святкові та неробочі дні встановлюються виключно законодавством, зокрема ст. 73 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) .

В Україні встановлені такі святкові дні:

1 січня − Новй рік;

7 січня − Різдво Христове;

8 березня − Міжнародний жіночий день;

1 і 2 травня − День міжнародної солідарності трудящих;

9 травня − День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День Перемоги);

28 червня − День Конституції України;

24 серпня − День Незалежності України;

14 жовтня − День захисника України.

Неробочими є дні релігійних свят:

7 січня − Різдво Христове;

один день (неділя) − Пасха (Великдень);

один день (неділя) − Трійця.

Відповідно до ч. 3 ст. 67 КЗпП у випадку, коли святковий або неробочий день, встановлений ст. 73 КЗпП, збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.

Крім того, з метою створення сприятливих умов для проведення святкових і неробочих днів, а також раціонального використання робочого часу Уряд вправі не пізніше ніж за три місяці до таких днів рекомендувати керівникам підприємств перенести вихідні та робочі дні в порядку й на умовах, установлених законодавством, для працівників, яким установлено п’ятиденний робочий тиждень із двома вихідними днями.

Роботодавець у разі застосування рекомендації Кабінету Міністрів України (далі – КМУ) не пізніше ніж за два місяці видає наказ (розпорядження) про перенесення вихідних і робочих днів на підприємстві, погоджений із профспілкою (профспілковим працівником) (ст. 67 КЗпП).

В інших випадках роботодавець також вправі перенести вихідні. Але зверніть увагу, що таке перенесення є зміною істотних умов праці, адже воно змінює режим роботи. Тому про таке рішення роботодавець зобов`язаний повідомити працівників не пізніше ніж за два місяці в порядку, передбаченому ст. 32 КЗпП.

Зверніть увагу, що розпорядження КМУ мають лише рекомендаційний характер. Адже роботодавцю надано право самостійно приймати рішення про перенесення робочих днів. До речі, Мінсоцполітики в листі від 15.05.12 р. № 155/13/133-12 (далі — Лист № 155) наголошує, що роботодавець може зробити це таким чином, як рекомендує КМУ, − перенести робочі дні на свій розсуд або взагалі не переносити.

Згідно з розпорядженням КМУ від 16.11.2016 р. № 850-р для працівників підприємств, установ та організацій, яким встановлено п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями (субота і неділя), за винятком органів Пенсійного фонду України, Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта», Державної казначейської служби та банківських установ, рекомендується перенести робочі дні:

  • з понеділка 8 травня − на суботу 13 травня;
  • з п'ятниці 25 серпня − на суботу 19 серпня.

Отже, можна утворити чотириденні травневі канікули з 6 по 9 травня та для святкування Дня Незалежності з 24 по 27 серпня.

Усі дії щодо виходу на роботу, перенесення робочих днів мають провадитися на підставі прийнятого на підприємстві рішення щодо перенесення днів, узгодженого з графіком роботи підприємства. Тобто в наказі роботодавець має висвітлити порядок перенесення робочих днів у випадках перебування працівників на лікарняному, у відпустці чи відрядженні. Усі дії щодо надання відпусток, виходу на роботу мають здійснюватися з огляду на змінений у зв’язку з перенесенням робочих днів графік роботи підприємства.

Прийняте роботодавцем рішення про перенесення робочих днів змінює графік роботи підприємства, установи, організації та може змінювати норму тривалості робочого часу в місяцях, у яких запроваджено таке перенесення. Проте зазначене рішення не спричиняє зменшення тривалості робочого часу впродовж року, фонду заробітної плати, обсягів виробництва, надходжень бюджетних коштів тощо (Лист Мінсоцполітики від 07.04.11 р. № 77/13/133-11).

У разі перенесення робочого дня на підставі наказу, наприклад, з 8 травня на 13 травня, у табелі обліку використання робочого часу перенесений день (у нашому випадку — 8 травня) має відмічатися як вихідний, а день, у який проводиться відпрацювання (13 травня), – як робочий (з проставлянням годин (днів) роботи).

Прим. Акцентуємо увагу, військово-цивільна адміністрація міста Авдіївка Донецької області чинним законодавством України не наділена повноваженнями щодо тлумачення норм права, тому наведена інформація має лише інформаційно-рекомендаційний характер.

(Інформацію підготовлено юридичним відділом ВЦА м.Авдіївка)