Подовження строків прийняття спадщини

Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. 

Для прийняття спадщини спадкоємець повинен виразити свою волю. Спадкоємець має право прийняти спадщину або не прийняти її. 

Згідно норм, Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлено строк - шість місяців до закінчення, якого спадкоємець зобов'язаний, звернеться до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини. Якщо в установлений термін спадкоємець зробив таку заяву, після закінчення шестимісячного терміну нотаріус видасть йому свідоцтво про право на спадщину.

Якщо спадкоємець не встигає до шести місяць з дня смерті родича, звернеться до нотаріуса (і не вважається таким, який фактично прийняв спадщину: прописані за однією адресою, неповнолітні і т.д.). В такому випадку він вважається таким який пропустив строк на прийняття спадщини.

Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом шестимісячний строк, може відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

У позовній заяві про визначення додаткового строку спадкоємець повинен вказати період часу з моменту набрання судовим рішенням законної сили, протягом якого він хоче подати заяву про прийняття спадщини. При цьому слід мати на увазі, що додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого ст. 1270 ЦК для прийняття спадщини.

Крім цього в позовній заяві повинна бути обґрунтована поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.

При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця у вчиненні цих дій.

Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. За відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Спадкоємець у разі визначення йому судом додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, встановленому ст. 1269 ЦК, звернувшись до нотаріальної контори, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.

Прим. Акцентуємо увагу, військово-цивільна адміністрація міста Авдіївка Донецької області чинним законодавством України не наділена повноваженнями щодо тлумачення норм права, тому наведена інформація має лише інформаційно-рекомендаційний характер.

(Інформацію підготовлено юридичним відділом ВЦА м.Авдіївка)