Право на здійснення фото та відеозйомки

Згідно із статтею 34 Конституції України кожен має, право вільно збирати, зберігати і поширювати інформацію на власний розсуд. Однак здійснення цього права може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, з метою дотримання громадського порядку, запобігання злочину, для захисту репутації або прав інших осіб.     

Відповідно до статті 11 Закону України "Про інформацію" збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди можливе лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.

Статтями 307- 308 Цивільного кодексу України визначено, що фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи, а в разі її смерті - за згодою її дітей, вдови (вдівця), батьків, братів та сестер.

Фотографія може бути розповсюджена без дозволу фізичної особи, яка зображена на ній, якщо це викликано необхідністю захисту її інтересів або інтересів інших осіб.

Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Водночас, якщо зйомка проводиться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру - згода особи припускається.

Крім того, особа, яка дала згоду на зйомку, може зажадати в подальшому, не демонструвати публічно запис, пов'язаний з її особистим життям, відшкодувавши при цьому витрати на демонтаж, коригування відео.

При проведенні зйомок слід враховувати, що проводячи відеозйомку можна вступити в конфлікт з іншими правами фізичних осіб, а саме:

1) правом на особисте життя і таємницю (ст. 301 ЦК України);

2) право на повагу до честі і гідності (ст. 279 ЦК України);

3) право на недоторканність житла (ст. 311 ЦК України);

4) право власності (ст. 316 ЦК України).

Тобто при проведенні зйомки повинен завжди дотримуватися баланс прав на збір інформації, передбачених статею 302 Цивільного кодексу України, і інтересів оточуючих осіб, їх права перераховані вище не повинні порушуватися.               

Також забороняється вести відеозйомку інших осіб в місцях особистого користування (туалети, душові кабінки, примірочні, роздягальні).

Підкреслюємо, що прихована зйомка фізичних осіб заборонена, за винятком випадків, встановлених законом.                

 

Прим. Акцентуємо увагу, військово-цивільна адміністрація міста Авдіївка Донецької області чинним законодавством України не наділена повноваженнями щодо тлумачення норм права, тому наведена інформація має лише інформаційно-рекомендаційний характер.