За переказами місто Авдіївка засновано в другій половині ХVІІІ ст. на місці козацького зимівника. Історичні джерела містять дані про те, що першими поселенцями Авдіївки були втікачі-переселенці з Чернігівської губернії. Засновуючи нове поселення переселенці дали йому назву того села, звідки були родом. На Чернігівщині і по сьогодні є кілька Авдіївок.
Офіційною датою заснування міста Авдіївки Донецької області вважається 1778 рік.
На географічній карті назва Авдіївка вперше з’явилась в 1832 році.
В районі сучасної Авдіївки знаходиться початок двох річок: одна на заході і впадає в річку Вовча (басейн Дніпра), друга- на сході, і впадає в Кривий Торець ( басейн Дона). На півдні знаходиться витік річки Кальміус, яка впадає в Азовське море». Таким чином, історично Авдіївка знаходиться на водорозділі.
Авдіївка, згідно з картою « Археологічні пам’ятки Ясинуватського району» розкинулась на п’яти пагорбах (Рим- на семи).
В 1861 році в селі Авдіївка проживало 2,3 тисячи жителів. Селяни на цих землях ніколи не були кріпаками, село називали казенним.
В 1884 році була відкрита одноколійна залізна дорога. Вона отримала назву Криворізька, пізніше її перейменували в Єкатеринінську.
Централізоване водопостачання в Авдіївці почалось з 1892 року. Цього року було введено в експлуатацію водозбірну галерею «бруклінські колодязі», напірний трубопровід і водонапірну вежу. Ця водна система обслуговувалась залізною дорогою.
В 1913 році для земської лікарні був побудований будинок протитуберкульозного диспансеру. Свого часу це був потужний лікувальний комплекс. Паркан навколо лікарні складений з цегли, виготовленої на Авдіївському цегляному заводі.
Погляди населення часів Української Революції 1917-1921 років не були однорідними: частина підтримувала радянську владу, інші чекали на повернення частин білогвардійської армії, діяли в місті і осередки українських партій. В період громадянської війни на території Авдіївки неодноразово перебував Н.І. Махно.
В 1922 році в Авдіївці за ініціативою молодих працівників станції була створена школа фабрично-заводського учнівства, де навчали професіям токаря, слюсаря, товарного касира. В 1940 році ця школа була реорганізована в залізничне училище з новими спеціальностями: машиніст паровоза, слюсар з ремонту паровозів та ін. Зараз це професійне училище №43.
Авдіївка постраждала внаслідок геноциду українського народу, вчиненого урядом СРСР у 1932—1933 роках, кількість встановлених жертв в Авдіївській 1-й і 2-й селищних радах-485 людей.
На початку 30-х років ХХ ст. в околицях селища Авдіївка почалась промислова розробка добичі піску. На терені теперішнього великого озера в ті часи було багато маленьких блакитних озер. Звідти і пішла назва «Блакитні озера».
Під час Другої світової війни п’ятьом жителям Авдіївки присвоєно звання Героя Радянського Союзу: Л.Л.Шестакову, В.Ф.Честякову, М.Є.Нечаєву, Ф.О.Рудському, С.І.Єлагіну. Авдіївка була звільнена від німецько-фашистської окупації восени 1943 року.
*На жаль, син Ф.О.Рудського, Сергій Рудський, в війні, яку наразі веде росія проти України, займає посаду заступника начальника генштабу збройних сил росії.
В 1940-1958 роках на території Донеччини, зокрема в Авдіївському районі була поширена діяльність ОУН. В той час в Авдіївці видавались і розповсюджувались книжки українською мовою та працювала «Просвіта».
30 листопада 1963 року вважається датою народження Авдіївського коксохімічного заводу. В той день був виданий перший кокс коксової батареї №1.
28 листопада 1990 року місто Авдіївка отримала статус міста обласного підпорядкування.
Авдіївка увійшла в історію українського повітроплавання. 1 серпня 1992 року зі стадіону « Хімік» міста Авдіївка вперше в Україні піднялась в небо повітряна куля, якою керував міжнародний екіпаж.
30 липня 2014 року в ході антитерористичної операції українські збройні сили та добровольчі підрозділи звільнили Авдіївку від російсько-терористичних угрупувань , які контролювали місто від квітня 2014 року.
19 вересня 2017 року під Авдіївкою відкрито меморіальний знак воїнам, загиблим в авдіївській промзоні та в її околицях. В 2021 році з метою увічнення пам’яті загиблих захисників України, надання законного статусу Знаку Пам'яті, з метою належного військово- патріотичного виховання молоді та підняття іміджу Збройних Сил України серед цивільного населення командуванням 72-ї ОМБр за підтримки Авдіївської міської військово-цивільної адміністрації Покровського району Донецької області було прийнято рішення щодо реконструкції Знаку Пам'яті та передачі його на баланс міста. Знак Пам’яті було відкрито 30 липня 2021 року.
В 2018 році в Авдіївці народився і щорічно проводиться молодіжний мистецький фестиваль «Авдіївка ФМ».
Авдіївка- місто, в якому знаходиться унікальна алея муралів, створена всесвітньо відомими художниками-муралістами.
Авдіївка- місто переможців. В її історії закладений могутній дух козаків, звитяжців, творців.
🔶Відомі авдіївці🔶:
♦️Олександр Чепижний- український радянський письменник, автор роману «Гагаї».
♦️Стас Корольов- український музикант та мультиінструменталіст. Став відомим завдяки виступу на проєкті «Голос країни». Навесні 2021 року Стас Корольов випустив свій дебютний альбом «O_x».
♦️Дмитро Залевський- Паралімпійський чемпіон 2012 та 2016 року з плавання.
♦️Дмитро Тритейкін Підполковник служби цивільного захисту. Указом Президента України № 27/2017 від 8 лютого 2017 року, "за особисту мужність, самовідданість і високий професіоналізм, виявлені під час аварійно-рятувальних робіт в районі проведення антитерористичної операції", нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня
Нагороджений відзнакою Президента України «За участь в антитерористичній операції» (посмертно).
♦️Микола Стешенко, краєзнавець, журналіст, автор книг «Ми нащадки не тільки Авдія».
Олексій Шапарєв - український кінорежисер, сценарист і актор. Режисер фільму «Крути 1918»
👉Найбільші підприємства міста: ПрАТ «Авдіївський коксохімічний завод», ЗАТ «Авдіївський завод металевих конструкцій".
Розпорядженням керівника військово-цивільної адміністрації міста Авдіївка Донецької області визначено перелік адміністративних послуг, які надаються через Центр надання адміністративних послуг Авдіївської міської ради, який становить 154 послуги.
В місті працює Авдіївська центральна міська лікарня, яка є багатопрофільною лікарнею, що надає медичну допомогу населенню м. Авдіївка та 10 прилеглих селищ Донецької області, загальною кількістю населення близько 41,5 тисяч осіб.
В місті працює 4 дошкільних навчальних заклада: № 3 «Чебурашка», № 7 – «Теремок», № 8 – «Малюк», № 11 – «Дзвіночок»; 5 загальноосвітніх шкіл; будинок дитячої та юнацької творчості, в якому працює 54 гуртки для 735 вихованців та Інклюзивно – ресурсний центр.
До базової мережі закладів культури включаються:
• заклади культури загальнодержавного рівня;
• заклади культури місцевого рівня.
• Централізована бібліотечна система:
Центральна бібліотека ;
Бібліотека філія № 2;
Бібліотека філія № 3.
• Комунальний початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Музична школа Авдіївської міської ради».
• Народний музей історії міста Авдіївки.
Культурно-масові події в місті Авдіївка:
- День міста (щорічно)
- Загальноміські масові заходи до Дня Захисника України, Дня Конституції, Дня звільнення Авдіївки, Дня Незалежності, Дня Соборності, Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні.
- День працівників металургійної та гірничої галузі (щорічно)
- Щорічний фестиваль мистецтв «Авдіївка ФМ» ( з 2018 року, ГО «Сила ідей»)
- Молодіжний фестиваль соціальної п’єси «Передмова» (з 2018 року ГО «Сила ідей», ГО «Пласт»)
- Родинні фестивалі (з 2021 року, ГО «Авдіївка. Платформа спільних дій»)
- День вуличної музики (з 2018 року ГО «Сила ідей» )
- Мистецькі резиденції « Дифузії» (куратор Алан Майєр, Берлін, з 2016 року)
- Краєзнавчі вело екскурсії.
- Зустрічі з українськими письменниками, літературні читання ( бібліотека-філія №3 відділу культури). Літературні читання, дискусійні клуби до Дня Гідності та Свободи.
- Проєкт «Студії живої історії» (ГО «Інша освіта»): книга «Авдіївка. Історії про важливе» ( ініціативна група м.Авдіївка, 2020)
- Щорічна рок-школа (ГО «Музична варта», з 2018 року)
- Теренові ігри, конференція (щорічно) до Дня пам’яті Героїв Крут ( відділ культури, відділ освіти, відділ у справах сім’ї, молоді та спорту)
- Перегляд документальних та художніх фільмів до ювілейних дат, перегляд фільмів просто неба. ( Народний музей історії міста Авдіївки).
- Елемент нематеріальної культурної спадщини «Звичай і технологія приготуванн святкової та поминальної каші у місті Авдіївка Донецької області» включено до Обласного реєстру нематеріальної культурної спадщини (2019), ведеться робота щодо включенння елементу НКС «Звичай і технологія приготуванн святкової та поминальної каші у місті Авдіївка Донецької області» до Національного реєстру.
- Створення Алеї муралів по вулиці Гагаріна.
Перелік пам’ятників історії місцевого значення, що знаходяться на території міста Авдіївка:
▪️Могила воїна-афганця рядового Хлистуна Віктора Григоровича (знаходиться Центральний цвинтар м. Авдіївка Донецької області
▪️Могила воїна-афганця рядового Хробака Сергія Григоровича (знаходиться Центральний цвинтар м. Авдіївка Донецької області)
▪️Могила воїна-афганця рядового Печерського Олександра Миколайовича(знаходиться Центральний цвинтар м. Авдіївка Донецької області)
▪️Могила воїна-афганця рядового Євдошенка Олександра Миколайовича(знаходиться Центральний цвинтар м. Авдіївка Донецької області)
▪️Могила відомого радянського письменника Чепижного Олександра Кузьмича (знаходиться Центральний цвинтар м. Авдіївка Донецької області)
▪️Братська могила партизан та мирних жителів 1941-1943 років(знаходиться Центральний цвинтар м. Авдіївка Донецької області)
▪️Пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку (б. Шевченка, б 1,м. Авдіївка Донецької області)
Братська могила партизан Громадянської війни 1918-1919 років (вул.Чистякова, б.60-а
м. Авдіївка Донецької області)
▪️Братська могила комсомольця О.А. Глазунова, Героя Радянського Союзу Єлагіна С.І. та радянських воїнів( пров. Клубний, б.1 (біля ЗОШ № 4), м. Авдіївка Донецької області)
▪️Братська могила радянським воїнам (вул. Героїв, б. 66, м. Авдіївка Донецької області
Пам’ятник землякам льотчикам-авдіївцям (перехрестя вулиці Воробйова та проспекту Центральний (біля ПК ТіС ПрАТ АКХЗ), м. Авдіївка Донецької області)
Дім, в якому жив Герой Радянського Союзу гвардії полковник Лев Львович Шестаков (вул. Шестакова, б. 10, м. Авдіївка Донецької області).
30 липня 2021 в районі Промзони було урочисто відкрито Знак пам’яті вшанування військовослужбовців Збройних Сил України та добровольчих формувань, які загинули за визволення міста Авдіївка
Одним з культурних осередків Авдіївки є Палац культури техніки та спорту ПрАТ «Авдіївський коксохімічний завод», підпорядкований первинній організації профспілки ПрАТ «Авдіївський коксохімічний завод». Тут проводяться як місцеві свята, так і акції обласного та міжнародного рівня.
Традиційним місцем прогулянок містян є розташовані в середмісті центральна міська площа та бульвар Шевченка.
У місті є міські зони організованого спорту і дозвілля:
• стадіон з трибунами на 1500 місць і більше;.
• 10 спортивних майданчиків з тренажерним обладнанням;
• 11 спортивних майданчиків та 1 тенісний корт;
• 3 спортивні споруди із синтетичним покриттям;
• 3 спортивні зали площею не меньше 162 кв.м.;
• 5 футбольних полей;
• «Голубі озера» (кар'єр з видобутку кварцового піску);
• парк в мікрорайоні Центральний.
В місті працює мережа продуктових магазинів «АТБ-Маркет» та торгова мережа «Посад», які мають зручне розташування та відрізняються високою якістю продукції. Також є торговельна мережа, що займається офлайн та онлайн-торгівлею товарами краси та здоров'я - українська торговельна мережа EVA.
Банківскі послуги мешканцям міста надають відділення банку АТ «КБ «Приватбанк» та відділення АТ «Ощадбанк».
В місті Авдіївка працює три поштових відділення Нової Пошти.
Всі послуги поштового зв’язку надає "ПАТ «Укрпошта», в тому числі здійснює доставку поштових відправлень.
Послуги перевезення мешканцям міста надає Комунальне підприємство «Авдіївське трамвайно-транспортне управління» на балансі якого знаходяться 7 транспортних засобів, з них 6 пристосовані для перевезення осіб з омеженими можливостями. Для відстеження руху автобусів в режимі реального часу мешканці міста можуть скористатися послугою мобільного додатоку DozoR City. За період з січня по листопад 2019р. послугами міських перевезень скористалися 984691 пасажирів.
Впливові представники громадського сектору (організації, об’єднання, спілки):
• Авдіївська міська організація ветеранів війни, праці та Збройних сил України;
• громадська організація людей з інвалідністю «Переборення»;
• громадська організація «Сила ідей»;
• громадська молодіжна організація «Станиця Авдіївка Пласту–Національної Скаутської організації України»;
• громадська організація «Громадська платформа захисту Конституції України та прав громадян»;
• громадська організація «Авдіївка. Платформа спільних дій»
• громадська організація «Авдіївка-наша Батьківщина»;
• молодіжна організація Донеччини «Ліга майбутніх поліцейських».
• Спілка ветеранів АТО
• Авдіївський православно-просвітницький методичний центр імені рівноапостольної Марії Магдалини.
Ми любимо своє місто! ♥️ Воно обов'язково вистоїть!
За інформацією відділу культури Авдіївської міської військової адміністрації