Для продукції, споживчі властивості якої можуть з часом погіршуватися і становити небезпеку для життя, здоров'я, майна споживачів і навколишнього природного середовища, встановлюється строк придатності, який зазначається на етикетках, упаковці або в інших документах, що додаються до неї при продажу, і який вважається гарантійним строком.
Строк придатності обчислюється починаючи від дати виготовлення, яка також зазначається на етикетці або в інших документах, і визначається або часом, протягом якого товар є придатним для використання, або датою, до настання якої товар є придатним для використання.
Строк придатності встановлюється виробником на підставі відповідних нормативних документів із зазначенням встановлених умов зберігання.
Інформацію про часові характеристики придатності харчового продукту у його маркуванні зазначають одним із таких способів:
- кінцева дата споживання;
- дата виробництва та строк придатності.
Дата виробництва складається з позначення години, дня, місяця і року (дня, місяця і року або місяця і року) у хронологічній послідовності, між якими проставляються розділові знаки (крапка, коса риска тощо) або робиться інтервал. Наприклад, «15/10/2012».
Рік дозволено зазначати двома останніми цифрами (наприклад, 15/10/12).
Кінцеву дату споживання позначають словами «Вжити до (дата)» або «Придатний до (дата)». При цьому зазначається або безпосередньо дата, або посилання на місце в маркуванні, де вона зазначена. Дата складається з позначення дня, місяця і в разі потреби року у хронологічній послідовності, між якими проставляються розділові знаки (крапка, коса риска тощо) або робиться інтервал. Наприклад, «вжити до 15/10/13».
Для позначення дати досить зазначення:
- дня, якщо строк придатності не перевищує 72 години;
- дня і місяця, якщо строк придатності харчового продукту не перевищує три місяці (наприклад, «вжити до 15.10»);
- місяця та року, якщо строк придатності харчового продукту становить понад 3 місяці (наприклад, «вжити до 10/13»).
Строк придатності харчового продукту позначають словами «строк придатності (годин, діб, місяців або років)» або «придатний (годин, діб, місяців або років)».
У харчових продуктах, що з погляду мікробіології є швидкопсувними, мінімальний строк придатності заміняється кінцевою датою споживання.
Зазначення інформації про часові характеристики придатності харчового продукту у його маркуванні не обов'язкове для: свіжих фруктів, ягід і овочів, картоплі, які не очищені від шкірки, не нарізані або не оброблені жодним способом (за винятком зародків насіння і стручкових плодів (наприклад, пагонів бобових)); оцту; кухонної солі, окрім йодованої; цукру у твердій формі; безалкогольних напоїв, фруктових соків, фруктових нектарів в окремих місткостях ємністю більше ніж 5 л, які постачаються виключно закладам ресторанного господарства; хлібобулочних або кондитерських виробів, які виходячи з характеру їхньої начинки звичайно споживаються протягом 24-х годин після виготовлення; кондитерських виробів, що складаються майже цілком з ароматизованого цукру та цукру, обробленого за допомогою барвників, які постачаються виключно закладам ресторанного господарства; жувальних гумок; м'якого морозива, яке виготовляється в закладах ресторанного господарства і одразу ж реалізується.
Продаж товарів, на яких строк придатності не зазначено або зазначено з порушенням вимог нормативних документів, а також товарів, строк придатності яких минув, забороняється.
У разі придбання споживачем продовольчих товарів неналежної якості продавець зобов'язаний замінити їх на товари належної якості або повернути споживачеві сплачені ним гроші, якщо недоліки виявлено у межах строку придатності.
Вимоги споживача розглядаються після пред’явлення розрахункового документу (касового або товарного чеку).
Вищезазначені вимоги передбачені Законом України «Про захист прав споживачів», наказом Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.10.2010 № 487 «Про затвердження Технічного регламенту щодо правил маркування харчових продуктів».
Шановні мешканці міста! Наполегливо рекомендуємо, з метою недопущення спалахів гострих кишкових інфекцій, харчових отруєнь серед споживачів, не купувати продукти харчування в несанкціонованих місцях!!! Купуйте продукцію тільки в місцях легалізованої торгівлі - у магазинах або на території ринків. Тільки таким чином ви збережете своє здоров'я та здоров'я своїх близьких!!!