Юристи програми «Інформування, консультування та правова допомога» Норвезької ради у справах біженців підготували інформацію про нові деталі подачі документів в суди України за фактом народження або смерті людини на непідконтрольною української влади території для отримання відповідного свідоцтва українського зразка.

Для встановлення у судовому порядку факту смерті або факту народження на непідконтрольній уряду України території, необхідно враховувати наступне:

• судова процедура встановлення юридичного факту здійснюється в окремому провадженні - без залучення відповідача;

• зацікавленою стороною в даному випадку є орган РАЦС, що видав відмову у видачі свідоцтва про смерть або свідоцтва про народження.

Існують обов’язкові вимоги до заяви про встановлення юридичного факту. У заяві повинно бути зазначено:

• який факт заявник просить встановити та з якою метою;

• які причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;

• докази, які підтверджують даний факт.

Серед них:

• медичне свідоцтво про смерть (форма №106/о) або медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), в залежності від встановленого факту;

• в разі встановлення юридичного факту смерті доцільно зробити копію відривного корінця до медичного свідоцтва (тобто довідки про причину смерті);

• підкріпити позов додатковими доказами, що підтверджують факт смерті особи. Такими доказами можуть бути: довідка про поховання, договору, квитанції і акти виконаних робіт організацій, що надають ритуальні послуги.

До заяви в суд досить додати копії документів. Але при цьому необхідно пам’ятати, що суд має право витребувати оригінал для звірки з копією. «У разі відсутності додаткових доказів про поховання в судовій практиці юристів Норвезької ради у справах біженців були випадки витребування суддею хоча б фотографій з могили померлого або показань свідків», - наголошується в повідомленні відділу комунікацій Норвезької ради у справах біженців.

Безкоштовну консультацію з питань реалізації прав ВПО можна отримати в офісі Норвезької ради у справах біженців, який знаходиться за адресою: м. Краматорськ, вул. Катеринича, 13 та за телефонами «гарячої» лінії: (050) 468-45-72, (067) 828-59-06.